
Vir: google, Večer.com,
Vir: youtube
CI ADSS smo v okviru naših operativnih aktivnosti preučili incident na seji mestnega sveta Mestne občine Maribor, ki se nanaša na mariborsko svetnico Gibanja Svoboda, Davorko Pregl, in njeno izraženo neprijetnost zaradi prisotnosti strokovne sodelavke SDS, Gaje Omerzi, o čemer lahko podamo naslednjo oceno:
Izražanje neprijetnosti zaradi prisotnosti osebe z nasprotnimi političnimi prepričanji po pravni presoji samo po sebi ni nezakonito, saj je svoboda izražanja zaščitena po 39. členu Ustave Republike Slovenije in 10. členu Evropske konvencije o človekovih pravicah. Vendar pa mora biti izražanje v skladu z zakonskimi omejitvami.
Po 297. členu Kazenskega zakonika (KZ-1) bi izjava lahko bila problematična, če bi vsebovala elemente javnega spodbujanja sovraštva ali nestrpnosti na podlagi političnega prepričanja. Zahteva po presedanju strokovne sodelavke SDS, utemeljena zgolj z njenim političnim pripadništvom, bi lahko bila razumljena kot diskriminatorna, a po dostopnih informacijah ni dosegla stopnje kaznivega dejanja, saj ni vsebovala eksplicitnih pozivov k sovraštvu ali nasilju.
Če bi izjava vsebovala osebne žalitve ali lažne obtožbe, bi lahko bila podlaga za civilno tožbo zaradi kršitve časti in dobrega imena (179. člen Obligacijskega zakonika) ali kazensko ovadbo zaradi žalitve (158. člen KZ-1). V tem primeru ni informacij o takšnih elementih.
Zahteva po presedanju bi lahko bila v nasprotju z internimi pravili mestnega sveta ali kodeksom etičnega ravnanja, če ti določajo spoštovanje strpnosti in enakopravnosti vseh prisotnih. Vendar ni podatkov, da bi bil v tem primeru sprožen kakšen disciplinski postopek.
Incident, kot je opisano, kaže na pomanjkanje strpnosti in profesionalnosti, kar lahko negativno vpliva na vzdušje v mestnem svetu. Po poročanju je svetnica Davorka Pregl izrazila, da ji je “zelo neprijetno, da nekdo iz SDS sedi za njenim hrbtom,” kar je sprožilo napetost in kritike zaradi neprimernega vedenja. Gaja Omerzi, strokovna sodelavka SDS, je bila na seji prisotna v skladu z običajnimi pravili, saj je sedela na klopi, namenjeni gostom, novinarjem in strokovnim sodelavcem.
Takšno vedenje odpira vprašanje o sposobnosti konstruktivnega sodelovanja med različnimi političnimi opcijami, kar je v mestnem svetu ključno za reševanje problemov mesta. Omenjeni incident je bil deležen kritik na spletnih omrežjih, kjer so nekateri uporabniki vedenje svetnice označili kot neprimerno in celo primerjali z diskriminatornimi praksami.
Zahteva svetnice, da se strokovna sodelavka SDS presede zaradi politične pripadnosti, ni nezakonita, saj ne dosega praga kaznivega dejanja, kot je spodbujanje sovraštva ali žalitev. Vendar je dejanje etično sporno, saj kaže na nestrpnost in neprofesionalnost, kar lahko škodi ugledu svetnice in stranke Gibanje Svoboda ter ovira sodelovanje v mestnem svetu. Če bi se podobni incidenti ponavljali, bi lahko bili podlaga za obravnavo v okviru etičnega kodeksa mestnega sveta ali javno obsodbo.
CI ADSS