
Vir: google, Delo.si, Dominika Švarc Pipan
CI ADSS nadaljujemo z operativnim preiskovanjem afere Litijska 51, pri čemer smo od poznavalcev razmer seznanjeni z zaskrbljujočimi in šokantnimi informacija, ki jih podajamo v nadaljevanju:
Na začetku tedna je Darko Muženič, šef Nacionalnega preiskovalnega urada, kamor ga je postavil predsednik vlade Robert Golob, po nekaj več kot enem letu trajajoči preiskavi, oznanil, da so zaključili z delom in na Specializirano državno tožilstvo predali kazenske ovadbe za štiri fizične in eno pravno osebo. Obtožujejo jih zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter zoper eno fizično osebo zaradi ponarejanja listin pri nakupu stavbe za potrebe sodstva na Litijski 51 v Ljubljani.
Pozornost je vzbudilo predvsem dejstvo, da so očitki, ki jih je Muženič podal pred nekaj več kot enim letom, povsem drugačni. Tedaj je javnosti zatrjeval, da si je kar 13 oseb prisvojilo 3,4 milijona evrov protipravne premoženjske koristi, olje na ogenj medijskega spina pa je dodajala sedaj že nekdanja pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, ki je družno s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem v en glas tulila, da sta imela opraviti z organizirano hudodelsko združbo. Ob tem sta uradnikom na pravosodnem ministrstvu očitala še načrtno prirejanje podatkov v investicijski dokumentaciji in prikaz lažnih dejstev o stavbi, ki si jo je sicer lahko vsakdo kadarkoli ogledal. Švarc Pipanova je v zanosu določene zaposlene obtožila hudega mobinga in šikaniranja. Očitno se je izkazalo, da nič od takrat očitanega ni res, so pa družno prevalili odgovornost za sporni nakup na dva uradnika, češ da sta priredila javni poziv k nezavezujočim ponudbam točno določeni stavbi. Kar pa se pri pregledu tega javnega poziva, ki je dostopen vsem izkaže, da očitno tudi ne drži. Še več, če bi ta za lase privlečen očitek res držal, se ne bi na ta javni poziv prijavilo več podjetij.
Pomembno pa je novo razkritje naših virov in sicer dogajanje za zaprtimi vrati na relaciji med Nacionalnim preiskovalnim uradom in Specializiranim državnim tožilstvom. Slednjega vodi Darja Šlibar, mati Nike Podakar, vidne članice stranke Gibanje Svoboda. Podakarjeva je namreč članica sveta Gibanje Svoboda mladi, Svobodo pa zastopa kot članica občinskega sveta v Občini Tržič, katerega član je sicer tudi nekdanji župan Tržiča in aktualni minister za obrambo. Šlibarjeva je bila na to mesto imenovana v izdihljajih vlade Marjana Šarca. Tedaj je ministrstvo za pravosodje vodila Andreja Katič, njena državna sekretarka pa je bila prav Dominika Švarc Pipan, ki je imela vlogo »politične operativke« v pravosodju in naveze s Komisijo za preprečevanje korupcije. Tam ji še danes asistira njena dolgoletna prijateljica in sošolka Vita Habjan Barborič. Dobro se pozna tudi z Boštjanom Valenčičem, ki vodi predkazenski postopek v aferi Litijska, sta namreč znanca še iz študijskih dni.
Naš vir pravi, da je bila izbira aktualne vodje Vrhovnega državnega tožilstva Katarine Bergant zahteva predsednika vlade Roberta Goloba. Za njeno imenovanje in še mnogo drugih po volji Goloba je poskrbela tedanja pravosodna ministrica Švarc Pipanova, še tik pred neslavnim zaključkom mandata. Naš vir še zatrjuje, da za to obstaja komunikacija med Golobom in Švarc Pipanovo. Slednja je to komunikacijo delila med člane zasebne skupine na aplikaciji Signal, ki so jo sestavljali njeni tedanji najožji sodelavci.
Vir odkriva še, da se za aktivnostmi Specializiranega državnega tožilstva skriva Nevena Vukčević, vodja Civilno finančnega oddelka s korupcijo tamkajšnjega tožilstva. Slednja bi naj kot operativna teta iz ozadja skrbela za ustrezno informiranost Švarc Pipanove, ta pa bi naj Vukčevićevi dajala usmeritve za nadaljnjo komunikacijo s tožilcem Boštjanom Valenčičem, ki vodi predkazenski postopek. Nevena Vukčević je namreč s Švarc Pipanovo družinsko povezana, saj je njena svakinja. Pogosto jo je tudi videti skupaj v javnosti. Vloge in pomembnih zvez s tožilstvom, s katerim se kiti Švarc Pipanova, se zavedata tudi Robert Golob in Klemen Boštjančič. Od tukaj tudi njuna servilnost in skrb za zaščito njenega imena v preiskovalnih postopkih, za kar pa sta kot kontra uslugo poskrbela pri Muženiču.
V ozadju afere se pojavi še Anže Kromar, aktualni direktor Vrhovnega državnega tožilstva. Slednjemu naj bi ponudili nalogo, da sodeluje pri pisanju odredbe za hišne preiskave v aferi Litijska, za to pa bi naj pogojeval napredovanje na mesto, ki ga sedaj zaseda. Napredovanja si je v zvezi podpore aferi Litijska prislužilo tudi nekaj zaposlenih na Ministrstvu za pravosodje, med njimi je napredovala Lucija Remec, kljub številnim spornim projektom in utemeljenim sumom kliantelizma in nepotizma. Na listi za napredovanje se je znašla tudi Ana Pirc Bricelj, ki je sodelovala pri spornem najemu prostorov na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani in Tea Pelc, ki je kljub neizkušenosti postala vodja službe za javna naročila. Napredovanje si je prislužila z vodenjem spornih postopkov glede forenzične preiskave, ki jih ni hotel na Ministrstvu za pravosodje prevzeti nihče. Za aktivno vlogo pri izkrivljanju in netočnem seznanjanju Računskega sodišča RS v zvezi nakupa Litijske ter mobingiranju in šikaniranju zaposlenih pa je na mesto generalne sekretarke napredovala Saša Renko. V zvezi tega je sicer zadevo Šumijeva Komisija za preprečevanje korupcije predala policiji.

Vir: javna objava na Facebook profilu Dominike Švarc Pipan
Sprega aktualnih akterjev afere Litijska razkriva bedo slovenskega s politiko prepletenega pravosodja in policije. Javnost utemeljeno pričakuje, da se ta ozadja razkrijejo, med seboj povezani akterji pa seveda prevzamejo odgovornost, postopke pa prevzamejo, v kolikor je sploh mogoče, neokuženi posamezniki.
CI ADSS
1 thought on “EKSKLUZIVNO! NOVO OZADJE AFERE LITIJSKA 51, HOBOTNICA DOMINIKE ŠVARC PIPAN IN AKTUALNIH AKTERJEV RAZKRIVA BEDO SLOVENSKEGA, S POLITIKO PREPLETENEGA PRAVOSODJA IN POLICIJE (3)”