
Vir: google, Dnevnik.si, odvetnik Rok Gerlovič
Ena izmed kazenskih ovadb, ki je pogorela, enako kot celoten absurden sodni proces, je kazenska ovadba, podana zoper nekdanjega župana Maribora Franca Kanglerja in odvetnika Roka Gerloviča, takratnega pravnega zastopnika Mestne občine Maribor. Podrobneje bomo opisali ta primer, saj kaže na očitno namero aktualne mestne oblasti in organov pregona, da preko vseh meja razuma procesuirajo imenovana, čeprav je že v osnovi laiku jasno, da ne gre za očitana kazniva dejanja, temveč za povsem običajno in standardno poslovanje med naročnikom in odvetnikom.
Aktualna občinska oblast je namreč leta 2013 Franca Kanglerja in odvetnika Roka Gerloviča prijavila Komisiji za preprečevanje korupcije in tožilstvu, da bi naj občino oškodovala za več kot 200.000,00 eur.
Zgodba, zaradi katere sta pristala v kazenskem postopku, sega v leto 2011, ko je vlada sprejela zakon, s katerim je financiranje javnih kulturnih zavodov prenesla iz države na občine, ki pa so sprožile ustavno presojo in ustavno sodišče je ugotovilo, da je zakon neustaven. Z odškodninsko tožbo je uspela samo mariborska občina, ki jo je v njenem imenu sestavil odvetnik Rok Gerlovič. Celotni znesek odškodnine z glavnico in obrestmi je znašal približno tri milijone evrov. Leta 2012 je postala sodba pravnomočna in odškodnina je pritekla na račun občine. Je pa moral odvetnik proti državi vložiti izvržbo, da so dobili odškodnino, ki je bila najprej nakazana na fiduciarni račun, potem pa ga je odvetnik prenakazal na občinskega. A nakazal je dobrih 200.000 evrov manj, saj je z MOM leta 2007 sklenil dogovor, da mu v primeru, če bo v pravdi uspel, pripada plačilo v višini 15 odstotkov od pravnomočno dosojenega zneska obresti, če pa bo pravdo izgubil, pa bi bil odvetnik plačan po odvetniški tarifi.
Okrožno državno tožilstvo, ki je zoper Kanglerja in Gerloviča vložilo obtožnico aprila 2016, je sledilo prijavi Mestne občine Maribor in mariborskim kriminalistom, da je Kangler leta 2007 s podpisom sporazuma z odvetnikom Gerlovičem zlorabil uradni položaj z namenom, da bi odvetniku pridobil veliko premoženjsko korist, Gerloviču pa so očitali, da je Kanglerja napeljal h kaznivemu dejanju. Obtožnico je tožilstvo vložilo na Okrožno sodišče v Mariboru, le to pa je zaradi zagotovitve maksimalne objektivnosti pri odločanju, primer odstopilo Okrožnemu sodišču v Slovenj Gradcu. Oba osumljena sta zoper obtožnico vložila ugovor in zunajobravnavni senat sodišča v Slovenj gradcu je odločil, da se obtožba ne dopusti in se kazenski postopek ustavi. Tožilka se je zoper odločitev senata pritožila in celo dosegla razveljavitev sklepa. Zunajobravnavni senat je moral odločati znova in 18. aprila 2017 sklenil enako. Okrožni sodniki v Slovenj gradcu, ki so sestavljali senat, so presodili, da v ravnanju obdolženih ni znakov kaznivega dejanja.
V obrazložitvi sklepa so ugotovili, da sklenjeni dogovor o plačilu petnajst odstotkov od dosojenih obresti dovoljuje sklepanje, da obdolženi Franc Kangler ni ravnal nerazumno in v nasprotju z načeli dobrega gospodarja, saj je z dogovorom odvetnika stimuliral k čim večjemu trudu pri zastopanju občine in je ravnanje Kanglerja racionalno. Sodniki so v obrazložitvi posebej poudarili, da je na koncu pravdnega postopka s »primernim strokovnim zastopanjem MOM« prisojena denarna korist v višini 1.255.116,08 eura z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki so še višje od glavnice. Tožilka se je ponovno pritožila, a ji višji sodniki v Mariboru niso dali prav, ampak so v celoti pritrdili stališču zunajobravnavnega senata v Slovenj Gradcu in s tem kazenski postopek zoper nekdanjega župana Maribora in odvetnika ustavili. Kangler se je tako odzval na še en ustavljen postopek:
“Sodišče je ocenilo, da sem ravnal gospodarno. Očitno je, da je torej župan Fištravec, ki je podpisal kazensko ovadbo zoper mene in odvetnika, ravnal negospodarno, skupaj s policijo in tožilstvom. Žalostno je, da tožilstvo z mano obračunava na ta način. Pritožilo se je zoper sklep zunajobravnavnega senata, a višji sodniki tožilstvu niso pritrdili. Meni in Gerloviču je bila storjena škoda. Sprašujem se, kdo bo za to odgovarjal in kako dolgo se še mislijo mariborski kriminalisti in tožilstvo ukvarjati z mano. Iz dneva v dan sem prepričan, da bodo v kratkem vse ovadbe padle.”
Odvetniku Roku Gerloviču je sodišče zaradi postopka že dve leti pred vložitvijo obtožnice blokiralo vse premoženje. Po tem je bil sklep za odvzem premoženjske koristi odpravljen. Odvetnik, ki je po dvanajstih letih pravdanja z državo Mestni občini Maribor pridobil tri milijone evrov, potem pa mu je sodišče blokiralo premoženje, je bil v svoji izjavi kratek:
“Zdaj sem na svoji koži občutil, kako se počuti človek, ki ga tri leta kazensko preganjajo brez utemeljenega razloga in mu blokirajo vse premoženje.” Celo znana televizijska voditeljica dnevno informativne oddaje Odmevi na RTV SLO1 Rosvita Pesek, je na svojem Twiter profilu podala načelno mnenje o navedenem procesu, v katerem se je spraševala, od kdaj je nek poslovni odnos med naročnikom in odvetnikom kaznivo dejanje?
CI ADSS