
Vir: google, Poslovna forenzika
CI ADSS smo dne 10.3.2025 na našem spletnem portalu, v katerem predstavljamo naše aktivnosti, objavili prispevek o famoznem policijskem Gričarjevem poročilu, ki je bil tokrat prvič javno predstavljen javnosti, celoten prispevek pa si lahko ogledate na povezavi: https://ci-adss.si/?p=1080.
Očitno je objava hitro obrodila sadove, saj nas je ob hkratni izjemni gledanosti prispevka, kontaktirala oseba, ki pravi, da je zelo dober poznavalec razmer iz poročila, ki pa ne želi biti imenovan (podatki so nam poznani). Posredoval nam je sporočilo, ki ga v celoti citiramo:
»Pozdravljeni! Znamenito »Gričarjevo poročilo« je res zanimiva zgodba, ki odraža razmere na takratnem notranjem ministrstvu. V zaključku omenjate postopek zoper novinarja Tomaža Ranca. No to zgodbo res dobro poznam in sem skozi to zgodbo lahko iz prve roke okusil delovanje ministrstva, policije in pravosodja. Ne bom o tem, opozoril bi vas rad samo na sodbo Vrhovnega sodišča. Res je, da je Vrhovno sodišče v celoti potrdilo, da je bilo ravnanje Kosa in njegovih kolegov v celoti nezakonito, ampak sodba pove še več, pove, da sta nezakonito ravnala tudi tožilec in preiskovalni sodnik. V tej sodbi je nedvoumno zapisano, da sploh ni bilo materialne podlage za to, da bi se taka odredba izdala, saj zoper novinarja ni bilo nobenih dokazov, da bi storil katero od kataloško naštetih kaznivih dejanj, za katera se sme taka odredba izdati. To je zame celo huje kot je bilo samo ravnanje Kosa in njegovih sodelavcev. Tožilec je slepo sledil pobudi Kosa, ki v svoji pobudi sploh ne navede, katerega kaznivega dejanja je osumljen novinar (utemeljeni razlogi za sum) in da je mera polna, je na podlagi tega tožilec izdelal predlog za izdajo odredbe in preiskovalni sodnik je temu slepo sledil. Kaj to pove o delovanju celotnega sistema, presodite sami. Tako, da je ta zgodba, ki se je začela z afero Vič-Holmec, v bistvu razgalila nezakonito delo policije, tožilstva in sodišča.

Vir: google, Delo
Ali se danes to še vedno dogaja? Ja ne bi si upal trditi, da tega ni, še več, menim da se danes dogajajo še hujše zlorabe. Ko sem bral tisti članek o postopku zoper kriminalista Šariča v zadevi Kangler, sem v tej sodbi našel kar nekaj skupnega s tem, kar se je dogajalo v zadevi Ranc in zadevi Kangler ter kasneje zoper kriminalista Šariča. Skratka, če vse te zgodbe povežete, boste ugotovili, da so vzorci zelo podobni ali celo enaki. Lep dan še naprej.«
Iz navedenih informacij, še posebej pa iz prebrane celotne sodbe v zadevi novinarja Tomaža Ranca, ki smo jo prejeli od vira in jo tudi v celoti objavljamo, lahko potrdimo, da so se v policijskem sistemu že od začetka osamosvojitve Slovenije, počele nezakonitosti, zlorabe, kršitve človekovih pravic, na škodo nedolžnih fizičnih subjektov. V pričujočem primeru je Vrhovno sodišče RS s pravnomočno sodbo dokazalo, da je nekdanji visok policijski uslužbenec, poznan iz večih afer in kasneje predsednik Komisije za preprečevanje korupcije, Drago Kos zlorabil svoja pooblastila in brez odredbe nezakonito pridobil izpisek telefonskih klicev mobilnega telefona novinarja Ranca.

Vir: google, MMC RTV
Osem let je trajalo pravdanje novinarja, da je dokazal, kako je policija ravnala nezakonito, ko je aprila 1999 pridobila izpisek klicev na njegov mobilni telefon dva dni pred izdajo odredbe preiskovalnega sodnika. Odločitev Vrhovnega sodišča je tudi pomembno sporočilo državi, da ne sme nezakonito nadzirati državljanov.
Vendar je bizarno to, da je obsojena država in ne tisti, ki so dejansko izvršili to nezakonitost. V prvi fazi je Okrožno sodišče, ki je odločalo o tožbi novinarja Ranca zoper državo leta 2001 razsodilo, da sta tedanja kriminalista Drago Kos in Roman Prah ravnala nezakonito, Višje sodišče je sodbo razveljavilo in vrnilo v ponovno sojenje, nato je Okrožno sodišče leta 2003 razsodilo enako, kot prvič in Rancu ponovno dosodilo odškodnino, a je Višje sodišče tokrat sodbo spremenilo in jo v celoti zavrnilo. Šele Vrhovno sodišče je ugodilo zahtevi za varstvo zakonitosti in sodbo Višjega sodišča spremenilo v pravnomočno novinarjevo korist ter dokazalo, da je bilo ravnanje policije nesporno protipravno. In zakaj so se lotili novinarja Ranca? Imenovani je kot novinar RTV SLO pripravil vrsto prispevkov o aferi Vič-Holmec, v katerih je raziskoval njeno ozadje in dokazoval, da tam ni prišlo do vojnih zločinov, kot je govoril prirejen konstrukt policije, razviden iz Gričarjevega poročila. V danem primeru je šlo za trikratno zlorabo, kriminalisti so ga nadzirali neupravičeno in nezakonito, tretja zloraba pa je izdaja odredbe za nazaj od preiskovalnega sodnika in tožilca, ki sta sledila nezakoniti pobudi Draga Kosa.
Kljub pravnomočni sodbi pa Drago Kos še danes trdi, da je v konkretni zadevi ukrepal zakonito, saj je Višje sodišče razsodilo drugače in da s tedanjim sodelavcem Prahom v tej razsodbi nista stranki v postopku, saj je tožena država.
CI ADSS pa na vse navedeno dodajamo, da je takšno razmišljanje žalostno, tragično in šokantno, kajti primer dokazuje, da lahko policija in pravosodje počnejo nezakonita dejanja v škodo državljanov, pa jih nihče ne sankcionira. To se iz veliko primerov dokazuje od osamosvojitve, pa vse do danes.
Ampak “Pandorina skrinjica” se počasi odpira, in le vprašamo se lahko, kaj se bo zgodilo, ko bo povsem odprta?
V celoti objavljamo sodbo Vrhovnega sodišča:
CI ADSS
1 thought on “OBJAVA FAMOZNEGA POLICIJSKEGA GRIČARJEVEGA POROČILA ŽE ODPIRA PANDORINO SKRINJICO. ALI JE NEZAKONITO NADZIRANJE STALNA PRAKSA V POLICIJI?”